Przed startem nowego sezonu dojdzie do zmian w regulaminie PGNiG Superligi. We wrześniu szczypiorniści najwyższej klasy rozgrywkowej piłkarzy ręcznych, rozpoczną rywalizację w systemie każdy z każdym mecz i rewanż. Po jej rozegraniu, poznamy końcową klasyfikację rozgrywek sezonu 2020/2021.
- Sezon 2020/2021 rozpoczniemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Niezwykle napięty terminarz meczów reprezentacji i klubów w europejskich pucharach, które zmieniają w tym sezonie swoją formułę, spowodował, że postanowiliśmy rozegrać ligę w nowym systemie. O końcowym wyniku zdecyduje tabela po rozegraniu meczów w formule każdy z każdym mecz i rewanż. Tym sposobem zagramy systemem, który leży u podstaw piłki ręcznej w Polsce i z powodzeniem funkcjonuje np. w Liqui Moly Handball Bundeslidze. Nasza decyzja spowodowana jest również potrzebą przygotowania się na różne scenariusze związane z pandemią Koronawirusa COVID-19. Rozegranie ligi w tej formule pozwoli nam zachować niewielką rezerwę czasową na pełne rozegranie sezonu - również w przypadku pojawienia się drugiej fali epidemii i ewentualnej konieczności czasowego wstrzymania rozgrywek na jesieni. – mówi Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z o.o.
Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Uzyska tym sposobem również prawo do gry w VELUX EHF Lidze Mistrzów. Zespoły z miejsc 2-5 uzyskają prawo do gry w europejskich pucharach. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze. Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry 0 pkt.
To nie koniec nowości. W nadchodzącym sezonie, za sprawą zmian wprowadzonych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, podczas meczów PGNiG Superligi na boisku będzie musiało się znajdować się równocześnie minimum dwóch Polaków w każdym z zespołów. Wprowadzony zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.
Start PGNiG Superligi zaplanowany jest w pierwszej połowie września. Ostateczny kształt ligi poznamy w na początku lipca, kiedy zostanie zakończony toczący się obecnie proces licencyjny. Superliga Sp. z o.o. przygotowuje również plan bezpiecznego powrotu do hal, w ramach którego powołała m.in. Zespół ds. Koronawirusa. Zespół pod przewodnictwem Komisarza Ligi opracowuje szczegóły bezpiecznego przeprowadzenia rozgrywek sezonu 2020/2021 w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.