o klubie


Szukając korzeni Sandra SPA Pogoni warto cofnąć się do lat 50 XX wieku, kiedy to w 1954 r., powstał męski zespół przy Technikum Wychowania Fizycznego „Zryw” Szczecin. 

Zrzeszenie Sportowe „Zryw” działało do października 1957 r., kiedy to zostało przekształcone w Szkolny Związek Sportowy. 

W ramach tej organizacji powstał Międzyszkolny Klub Sportowy „Kusy”, który kontynuował szkolenie z zakresu piłki ręcznej przejmując dorobek i tradycje „ Zrywu”. 

Po obronie Wicemistrzostwa Polski Juniorów została utworzona seniorska sekcja piłki ręcznej w Pogoni Szczecin. 

Właśnie przy Pogoni szczypiorniak odnosił największe sukcesy. Dwukrotnie w 1976 r. oraz w 1992 r. szczecinianie zdobywali brązowy medal Mistrzostw Polski, a w 1987 r.,  wywalczyli Puchar Polski. Wraz z końcem 1994 r. Zarząd Klubu MKS Pogoń Szczecin podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania wszystkich sekcji za wyjątkiem piłki nożnej. 

W 1995 r. powstał Szczeciński Klub Sportowy Piłki Ręcznej, natomiast 4 miesiące później po znalezieniu sponsora zmienił nazwę na SKS Paria Szczecin. W sezonie 1999/2000 drużyna spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej, a jak się później okazało w niższych ligach zagościła na długi okres czasu. W 2001 r. na skutek wycofania się głównego inwestora zespół męski przejął Łącznościowiec Szczecin. 

Po latach marazmu i występów w niższych ligach, w lipcu 2007 r. podczas jednego ze spotkań integracyjnych zawodników oraz przyjaciół drużyny zawiązano nowy klub o nazwie Pogoń HandballSzczecin. Pierwszym prezesem został Radosław Przypis, natomiast trenerem II ligowego zespołu Rafał Biały, który pomijając 8 miesięczną przerwę z powodzeniem prowadzi drużynę do dzisiaj. Od 2009 r. funkcję Prezesa pełni Paweł Biały.

Obecnie mimo wielu ciężkich chwil, trudnych decyzji spełniło się marzenie założycieli w postaci występów w PGNiG Superlidze, które zespół wywalczył po meczach barażowych z Czuwajem Przemyśl w kwietniu 2012r..